2019 Student Winners

← Back


Second Annual Spartan Speech Invitational Winners

Broadcasting

Name School Place
Ella Kethledge Walled Lake Western Champion
Angela Postula Portage Central Runner-up
Adrianna Kallabat International Academy 3rd Place
Caitlin Finerty Bloomfield Hills 4th Place
Zainab Fayyaz Portage Northern 5th Place
Ben Herman Grand Rapids Christian 6th Place

Extemporaneous

Name School Place
Riya Doshi Bloomfield Hills Champion
James VanAntwerp Grand Rapids Christian Runner-up
Haley Johnson Manistee 3rd Place
Zayd Milan Washtenaw International 4th Place
Ellie Nagel-Bennett Loy Norrix 5th Place
Carter Wells Portage Northern 6th Place

Impromptu

Name School Place
Vivian Yee International Academy Champion
Ellie Mancina Portage Northern Runner-up
Ishan Goel Bloomfield Hills 3rd Place
Cooper Silhanek Washtenaw International 4th Place
Prisha Grover Troy High 5th Place
Jack Carlson Holt High 6th Place

Informative

Name School Place
Sydney Anderson Walled Lake Western Champion
Mara Sabin Bloomfield Hills Runner-up
Leena Jandali Bloomfield Hills 3rd Place
Isabel Reid Portage Northern 4th Place
Ben Silberman Bloomfield Hills 5th Place
Emma Bevier Walled Lake Western 6th Place

Oratory

Name School Place
Sahaja Pinnu Troy High Champion
Emma Ramsey Bloomfield Hills Runner-up
Dhruv Muralidhar Troy High 3rd Place
Meg VanAntwerp Grand Rapids Christian 4th Place
Sarah Raza Washtenaw International 5th Place
Kylie Clifton Portage Northern 6th Place

Sales

Name School Place
Laya Silverman Walled Lake Western Champion
Faith Chaffer Grand Rapids Christian Runner-up
Courtney Kuipers Grand Rapids Christian 3rd Place
Shahrazad Louis Bloomfield Hills 4th Place
Pratham Goswami International Academy 5th Place
Eva Otremba Bloomfield Hills 6th Place

Informative 9/10

Name School Place
Arya Goel International Academy Champion
Sophia Cao Bloomfield Hills Runner-up
Olivia Rabah Bloomfield Hills 3rd Place
Kate Lindsay Portage Central 4th Place
Ally Kuch Walled Lake Western 5th Place
Sophia Burkmyre Walled Lake Western 6th Place

Dramatic Interpretation

Name School Place
Debra Moraitis Bloomfield Hills Champion
Katarina Jones Battle Creek Central Runner-up
Jada Thrash Portage Central 3rd Place
Sonia Ahmed Troy High 4th Place
Thomas Dylewski Father Gabriel Richard 5th Place
Soloman Anderson Grass Lake 6th Place
Holly Lamphier Portage Central 7th Place

Duo

Name School Place
Jacobs/Penning Grand Rapids Christian Champion
Bauman/TenHuisen Grand Rapids Christian Runner-up
Salah/Stearns Bloomfield Hills 3rd Place
Bischoff/Schoenle Father Gabriel Richard 4th Place
Renusch/Revankar Bloomfield Hills 5th Place
Scanlon/Heid Portage Central 6th Place

Multiple

Name School Place
Gentleman's Guide to Love & Murder Bloomfield Hills Champion
Shrek Troy High Runner-up
Disaster! Bloomfield Hills 3rd Place

Poetry

Name School Place
Kiersten McCollum Bloomfield Hills Champion
Lilia Oldenburg Father Gabriel Richard Runner-up
Sanye Sichinga Battle Creek Central 3rd Place
Josh Pitts Grand Rapids Christian 4th Place
Maddie Turala Anchor Bay 5th Place
Jamie Blatnikoff Anchor Bay 6th Place

Prose

Name School Place
Nathan Moskowitz The Roeper School Champion
Clare Fitzpatrick Walled Lake Western Runner-up
Parker Haisha Bloomfield Hills 3rd Place
Hannah Perez Portage Northern 4th Place
Jackie Roach Walled Lake Western 5th Place
Nick Wheeler Portage Central 6th Place

Storytelling

Name School Place
David Abdelnour Bloomfield Hills Champion
Madi Walther Walled Lake Western Runner-up
Griffin Lantz Portage Central 3rd Place
Lexi Bobola Walled Lake Western 4th Place
Joey Butts Henry Ford II 5th Place
Madeline Loso Portage Central 6th Place

Duo 9/10

Name School Place
Cahill/Thrash Portage Central Champion
Fagan/Koch Portage Northern Runner-up
Cochrane/Shaffer Bloomfield Hills 3rd Place
Sacksner/Sacksner Bloomfield Hills 4th Place
Carrick/Yamin Bloomfield Hills 5th Place
Aldrich/Seo Walled Lake Western 6th Place

Individual Affiliate Awards

Name School Place
Kristina Auer South Lyon High Champion
Samantha Bloch Clifford Smart Middle School Runner-up
Josey Blades South Lyon High 3rd Place