2018 Student Winners

← Back


Spartan Speech Invitational Winners

Broadcasting

Name School Place
Sophia Lada Walled Lake Western Champion
James Hardy Wylie E. Groves Runner-up
Ben Hermen Grand Rapids Christian 3rd Place
Audrey Monahan Grand Rapids Christian 4th Place
Ella Kethledge Walled Lake Western 5th Place
Keerthi Morisetty Walled Lake Western 6th Place

Extemporaneous

Name School Place
Melinda McCabe Saline High School Champion
Matthew Winkle Grand Rapids Christian Runner-up
Chance Stephenson Wylie E. Groves 3rd Place
Noel Stanley Wylie E. Groves 4th Place
James VanAntwerp Grand Rapids Christian 5th Place
Blake Falk Grand Rapids Christian 6th Place

Impromptu

Name School Place
Colleen Hammond Father Gabriel Richard Champion
Ben Swedberg Grand Rapids Christian Runner-up
Matt Neils Grand Rapids City 3rd Place
Sam Fynewever Grand Rapids Christian 4th Place
Sammy Hares Walled Lake Western 5th Place
Pieter Vanderburg Grand Rapids Christian 6th Place

Informative

Name School Place
Harvey Reeves Wylie E. Groves Champion
Jordan Falk Grand Rapids Christian Runner-up
Sydney Anderson Walled Lake Western 3rd Place
Emma Bevier Walled Lake Western 4th Place
Cece Liu Grand Rapids Christian 5th Place
Brennan Persenaire Hogeterp Grand Rapids Christian 6th Place

Oratory

Name School Place
Tess Dekker Grand Rapids Christian Champion
Joshua Bauman Grand Rapids Christian Runner-up
Freshta Tori Jan Grand Rapids Christian 3rd Place
Christian Voetberg Grand Rapids Christian 4th Place
Macy Hannan Walled Lake Western 5th Place
Reem Farjo Father Gabriel Richard 6th Place
Anna Vogel Father Gabriel Richard 7th Place

Sales

Name School Place
Courtney Kuipers Grand Rapids Christian Champion
Laya Silverman Walled Lake Western Runner-up
Megan Darby Wylie E. Groves 3rd Place
Gabby Mifsud Walled Lake Western 4th Place
Laura Standel Grand Rapids Christian 5th Place
Lexy Schusterbrown Wylie E. Groves 6th Place

Impromptu 9/10

Name School Place
Richard Li The Roeper School Champion
Jack Norman Grand Rapids City Runner-up
Mia Colony Okemos 3rd Place
Tyler VerMerris Grand Rapids Christian 4th Place
Graham Kort Grand Rapids Christian 5th Place
Vihaar Nandigala Walled Lake Western 6th Place
Raghav Bhat Walled Lake Western 7th Place

Dramatic Interpretation

Name School Place
Cassie Bergen Dexter Champion
Ellie Meyer Grand Rapids Christian Runner-up
Allie Farmer Anchor Bay 3rd Place
Gavin Allen Anchor Bay 4th Place
Annaka Draaisma Grand Rapids Christian 5th Place
Naetaja McClinton Kalamazoo Central 6th Place

Duo

Name School Place
Berishaj/Kenrick Walled Lake Western Champion
Koldender/Laport Wylie E. Groves Runner-up
DeVries/TenHuisen Grand Rapids Christian 3rd Place
Meal/Rhen Wylie E. Groves 4th Place
Bauman/Doezema Grand Rapids Christian 5th Place
Donahue/Alvarez Father Gabriel Richard 6th Place

Multiple

Name School Place
Murder By Death Wylie E. Groves Champion

Poetry

Name School Place
Sol Everett Wylie E. Groves Champion
Ella Rose Walled Lake Western Runner-up
Ian Mills Walled Lake Western 3rd Place
Haley Van Wordragen Wylie E. Groves 4th Place
Lilia Oldenburg Father Gabriel Richard 5th Place
Amelia Bont Anchor Bay 6th Place

Prose

Name School Place
Victoria Lurz Wylie E. Groves Champion
Ashley Stewart Wylie E. Groves Runner-up
Peyton Naragon Walled Lake Western 3rd Place
Tate LaFrenier Grand Rapids Christian 4th Place
Dominic Schoenle Father Gabriel Richard 5th Place
Foster Gonzalez Holt High School 6th Place

Storytelling

Name School Place
Scotty Lockwood Wylie E. Groves Champion
Chaz Scott-Pryszmont Walled Lake Western Runner-up
Rose Gerson Grand Rapids City 3rd Place
Christen Schoenle Father Gabriel Richard 4th Place
Paige Stearn Wylie E. Groves 5th Place
Cathy Xue Grand Rapids Christian 6th Place

Storytelling 9/10

Name School Place
Hunter Stabile Wylie E. Groves Champion
Jordyn Billiau Grand Rapids Christian Runner-up
Madi Walther Walled Lake Western 3rd Place
Jared Bloch Walled Lake Western 4th Place
Abby Nelson Wylie E. Groves 5th Place
Elspeth Jansen Grand Rapids Christian 6th Place

Individual Affiliate Awards

Name School Place
Samantha Bloch Clifford Smart Middle School Champion
Ethan Kalt Birmingham Covington Middle School Runner-up